Mikołaj Sw wizerunek

Blog

sw mikołaj na kominie

Mikołaj Święty – jak zaczęła się historia dobrotliwego dziadka?

Mikołaj Święty – synonim radości dzieci, prezentów i dobrotliwego dziadka. Jak zaczęła się jego historia? Dlaczego wizerunek zmienił się przez lata? Czy Mikołaj Święty istnieje? 

Mikołaj Święty – legenda

Mikołaja Świętego, który znany jest nam dziś, niewiele łączy z jego pierwowzorem. Większości z nas kojarzy się on z uroczym dziadkiem, którego charakteryzują siwe włosy, srebrzysta, długa broda i pękaty brzuch. W naszych wyobrażeniach nosi on czerwony płaszcz, przepasany grubym, czarnym pasem, czerwone spodnie, a do tego długą czapkę z pomponem i czarne buty. Nie rozstaje się z wielkim workiem bez dna, w którym ukryte są prezenty. Zawsze podróżuje saniami, ze swoimi nieodłącznymi przyjaciółmi reniferami, które pozwalają mu latać i przemieszczać się na tyle szybko, aby oblecieć cały świat w jedną noc.

Mikołaj Sw wizerunek

Mikołaj Święty kojarzy się dzieciom jako ten, który skrupulatnie obserwuje ich poczynania przez cały rok, a następnie przynosi im upominek za dobre zachowanie lub rózgę za złe. Ten wizerunek, który zakorzenił się na dobre w naszych głowach, stworzony został przez w 1930 roku przez artystę Freda Mizena. Przygotował go on na potrzeby reklamy marki Coca-Cola. Dopracował go Haddon Sundblom, dzięki któremu znamy już ostateczny wygląd Mikołaja Świętego.

Mikołaj Święty Coca Cola reklamy

Święty Mikołaj stworzony dla Coca-Coli

Mikołaj Święty – skąd wziął się współczesny wizerunek?

Mikołaj, który znany jest z legend, historię ma zupełnie inną. Był to mężczyzna urodzony w Licji, znajdującej się na terenie dzisiejszej Turcji. Pochodził on z bogatej rodziny i był jedynym synem swoich rodziców. Mimo że mógł świetnie się bawić i roztrwaniać majątek po śmierci swoich najbliższych, on zdecydował się spożytkować go zupełnie inaczej. Pieniądze odziedziczone po rodzicach pozwoliły mu wspierać potrzebujących w trudnym dla nich momencie.

Mikołaja Świętego wyróżnia empatia i miłość do drugiego człowieka

Ze względu na swoją pobożność, empatię i sympatię, którą darzyli go mieszkańcy, został wybrany biskupem Miry, jednego z najbardziej znaczących miejsc w tamtych czasach. Mikołaj, Biskup Miry, zwykle przedstawiany jest w stroju kapłańskim rytu łacińskiego lub greckiego, z mitrą na głowie i pastorałem. Najczęściej jedną ręką wykonuje gest błogosławieństwa, a w drugiej trzyma księgę. Mikołaj świętym stał się poprzez beatyfikację, którą uznano ze względu na wiele cudów przypisywanych mu na czas, kiedy był biskupem.

Jak więc można zauważyć Mikołaj Święty, którego kojarzymy, a ten, który był pierwowzorem, znacząco się od siebie różnią. Jest jednak kilka kwestii wspólnych, a mianowicie to, że i jeden i drugi przynosi podarunki, a także to, że wyróżnia ich ogromna empatia i miłość do drugiego człowieka

Adres Mikołaja Świętego

Mikołaj Święty, znany w dzisiejszych czasach, ma swój adres! To właśnie tam dzieci posyłają swoje listy z prośbami. Brzmi on: 

Santa Claus, 

Arctic Circle,96930 Rovaniemi, 

Finlandia

Mikołaj Święty na całym Swiecie

Czy adres oznacza, że Mikołaj Święty istnieje?

Zacznijmy od samej wioski, w której mieszka. W Laponii, położonej 8 km na północ od Finlandii, leży wioska Rovaniemi. To tam przebywa Mikołaj, to tam stacjonują jego renifery i to tam są fabryki zarządzane przez dzielne Elfy, które produkują zabawki dla dzieci. Mikołaj Św. przebywa tam z żoną, Panią Mikołajową, która pomaga mu w prowadzeniu działań.

Sama wioska wygląda magicznie. Jest tam klimat, który nie sposób odtworzyć gdziekolwiek indziej. Światełka, choinki, budki jarmarczne na każdym kroku. To miejsce trzeba zobaczyć! Dlaczego akurat tam stacjonuje Mikołaj? Legendę o fińskim adresie Świętego stworzył słynny w Finlandii przedwojenny prezenter radiowy, zwany Wujem Markusem.

wioska Mikołaja Świętego

Według niego przebywał on na Korvatunturi, czyli inaczej na wzgórzu zwanym „Uchem”. Według Wuja Markusa to właśnie tam Mikołaj Święty wysłuchiwał życzeń  i tam też rozpoczynał swoją podróż po całym świecie. W 1940 r., po wojnie fińsko-sowieckiej, wzgórze stało się punktem granicznym, a Mikołaja przeniesiono do Rovaniemi.

Wioska Mikołaja Świętego – idealne miejsce na wycieczkę

Dziś wioska Mikołaja Św. jest typowo turystycznym miejscem. Tłumy z całego świata przybywają, aby na własne oczy zobaczyć, jak żyje Święty. Sama wioska jest wyjątkowa, ale zadbano także o masę atrakcji, które przyciągną odwiedzających. Jedną z nim jest koło podbiegunowe, czyli biała linia, która przebiega przez środek wioski. Co prawda obecnie, przez wzgląd na powolne zmiany kąta nachylenia osi ziemi, rzeczywiste północne koło podbiegunowe leży 2,2 km na północ, na terenie lotniska w Rovaniemi. Mimo to linia zaznaczona w wiosce pozostała, jako symbol tego, iż przebiegała tam w 1867 r.

list od mikołaja Świętego

Poza tym turyści przybywający do Rovaniemi mogą zobaczyć Pocztę Mikołaja Świętego i nadać w niej list, który opatrzony zostanie specjalną pieczęcią, a także zajrzeć do Biura Mikołaja Świętego, w którym urzęduje sam zainteresowany. Samo Rovaniemi pełne jest różnych restauracji i sklepów, skupionych wokół tematyki Mikołaja i Bożego Narodzenia. Oprócz tego obok znajduje się tam także park rozrywki nazwany Santa Park.

Mikołaj Święty w różnych krajach

Mikołaj Sw najbardziej kojarzy się oczywiście z prezentami. Co ciekawe, w wielu krajach tradycja wręczania upominków w okolicach grudnia jest praktykowana, jednak nie w każdym z nich to właśnie Mikołaj przybywa z darami. O różnych tradycjach Mikołajkowych dowiesz się z naszego wpisu ŚWIĘTY MIKOŁAJ – SKĄD SIĘ WZIĄŁ I DLACZEGO ROZDAJE PREZENTY

Mikołajki w Polsce

W Polsce Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, czyli w rocznicę śmierci Biskupa Miry. Maluchy dostają wtedy prezenty z zaskoczenia, najczęściej o poranku, ponieważ według wierzeń Święty zostawia je w nocy. Zdarza się jednak, że upominki pojawiają się w innym momencie, np. po powrocie malucha z przedszkola. Tak naprawdę co dom, to inna tradycja. Na wschodzie naszego kraju często można spotkać się ze zwyczajem czyszczenia butów dla Mikołaja Świętego, ponieważ to właśnie w bucikach ukrywa on upominki. Wiele pociech zostawia także ciasteczka i mleko dla Świętego oraz marchewki dla jego reniferów. Jest to tradycja, która przywędrowała do nas z USA.

Czy Mikołaj Święty istnieje?

Zastanawiasz się, czy Mikołaj Sw istnieje? Oczywiście! Adres, który podaliśmy w artykule, jest rzeczywistym adresem Mikołaja i jego żony. W Rovaniemi mieszka reprezentant, który pełni tę funkcję. Rzecz jasna nie ma możliwości, aby Święty objechał jednej nocy cały świat, dlatego też posiłkuje się wsparciem rodziców i opiekunów maluchów, którzy dostarczają wymarzone upominki. Przybywając do wioski Mikołaja, można go jednak spotkać i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. 

 

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on