kraina Świętego Mikołaja

Blog

wioska Świętego Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja – gdzie szukać najpopularniejszego dziadka na świecie?

Wioska Świętego Mikołaja większości z nas kojarzy się z zimnem na zewnątrz i ogromnym ciepłem w środku. W filmach czy bajkach miejsce zamieszkania Świętego przedstawiane jest jako mroźna kraina, pełna lodu i śniegu. Jego dom natomiast, to przytulna przestrzeń z wielkim kominkiem i biegającymi wokół małymi Elfami. Jak jest naprawdę? Czy wioska Świętego Mikołaja istnieje?

Gdzie leży wioska Świętego Mikołaja? 

Laponia wioska Świętego Mikołaja

Większość z nas umiejscawia wioskę Świętego Mikołaja w Laponii, a konkretniej w Rovaniemi. Sama Laponia jest bardzo ciekawym obszarem geograficznym, gdyż podzielona jest pomiędzy 4 kraje – Szwecję, Finlandię, Norwegię i Rosję. W zależności od przynależności konkretnych części, rdzenni mieszkańcy mają różne prawa i obowiązki.  Szwecja, Finlandia i Norwegia pozwalają na dużą autonomiczność tego obszaru.

Laponia podzielona jest pomiędzy 4 kraje – Szwecję, Finlandię, Norwegię i Rosję

Laponia to kraina na północy Europy, zajmuje obszar około 380 tys km2. Laponia została wpisana na listę  światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Rdzenną ludnością całego regionu są Saamowie, których populację szacuje się na około 60-90 tys. osób. Obecnie stanowią oni mniejszość wśród mieszkańców Laponii, zaledwie 5%.  Laponia posiada własną flagę i hymn. Najbardziej popularna jest fińska część tej krainy z miasteczkiem Rovaniemi, które znane jest w świecie jako miasto świętego Mikołaja.

 

Najpopularniejsza wioska Świętego Mikołaja – Rovaniemi

Wiele osób myli Laponię z Finlandią. Nie jest to ogromny błąd, gdyż w części fińskiej Laponii leży Rovaniemi, czyli miejscowość znana jako Wioska Świętego Mikołaja. Poprawny adres Świętego Mikołaja to:

Santa Claus, 
Arctic Circle,96930 Rovaniemi, 
Finlandia

Rovaniemi jest miejscem bardzo zbliżonym do tego, co zobaczyć możemy w bajkach czy filmach. Śnieżne zaspy, malunki z mrozu na szybach i zamarznięte kałuże na chodnikach to codzienność mieszkańców tego miasteczka. Temperatura w grudniu oscyluje w okolicach      –10 ℃.

wioska Świętego Mikołaja ROVANIEM

atrakcje w wiosce Świętego Mikołaja

Gdzie dokładnie przebywa na co dzień Mikołaj? Właściwie całą wioskę można nazwać jego domem, ponieważ przechadza się on po różnych jej częściach. W Rovaniemi znajduje się Poczta Świętego Mikołaja, gdzie można nadać list ze specjalną pieczęcią, potwierdzającą, że miejscem wysłania jest oficjalny adres Świętego, a także Biuro Świętego Mikołaja, w którym na co dzień spotyka się z przyjeżdżającymi do niego turystami. Oprócz tego na terenie wioski funkcjonuje Santa Park, czyli olbrzymi park rozrywki oferujący różne atrakcje związane z Mikołajem i Bożym Narodzeniem. Można w nim np. wziąć udział w Elf Show, przejechać się magicznym pociągiem czy upiec ciasteczka w kuchni Pani Gingerbread. 

 

wioska Świętego Mikołaja

 

Jak więc widzisz wioska Świętego Mikołaja, ujmowana jako cała miejscowość, jest miejscem jego pracy, planowania, a także odpoczynku i regenerowania się. Wszystko oczywiście dzieje się w odpowiednim miejscu i czasie. Biuro Mikołaja to miejsce, w którym przebywa codziennie do 11 do 16 i spotyka się z dziećmi. Swój czas wolny spędza w domu, który jest jego oazą spokoju. Do niego nikt nie ma wstępu.

Czy Rovaniemi jest tylko wioską Świętego Mikołaja?

Warto także zaznaczyć, że Rovaniemi nie jest jednak wyłącznie wioską Świętego Mikołaja. Jest też miejscem, w którym żyją także zwykli ludzie oraz studenci przyjeżdżający pobierać naukę na Uniwersytecie lub Politechnice Lapońskiej. Miasteczko pełne jest więc różnego rodzaju sklepów i restauracji, posiada rynek wraz z ratuszem, a także bibliotekę oraz teatr. Mieszkańcy żyją, pracują, budują domy, bawią się i funkcjonują tak jak każdy z nas. 

Korvatunturi – pierwsza wioska Świętego Mikołaja

wioska Świętego Mikołaja

 

Jeśli zagłębić się w historię, okazuje się, że Laponia nie od zawsze była domem Świętego Mikołaja. Legenda, stworzona przez przedwojennego prezentera radiowego, działającego pod pseudonimem Wuj Markus, opowiada niezwykle ciekawą historię. Otóż podobno Mikołaj na początku mieszkał na Korvatunturi, czyli inaczej na wzgórzu zwanym „Uchem”. To tam najłatwiej było mu usłyszeć życzenia swoich małych przyjaciół. Niestety wybuchła wojna fińsko-sowiecka, która zakończyła się tym, że góra ta uznana została za punkt graniczny. Był to więc zbyt strategiczny obszar, aby mógł tam przebywać Święty Mikołaj. Właśnie dlatego przeniesiono go do Rovaniemi, które ostatecznie stało się wioską Mikołaja. 

Amerykańska wioska Świętego Mikołaja na Alasce

Chociaż wioskę Świętego Mikołaja najczęściej umiejscawia się w Laponii, to nie wszyscy w to wierzą. Według wielu dzieci, szczególnie tych zamieszkujących Amerykę, Święty na co dzień przebywa na biegunie północnym! Większości z nas angielska nazwa „North Pole” kojarzy się przede wszystkim z odległą, mroźną krainą, ale ciężko jest nam umiejscowić ją na mapie. Jak się okazuje, dom Świętego Mikołaja wcale nie jest tak daleko. Znajduje się na Alasce! „North Pole”, to położone pośrodku Alaski miasteczko, w którym według Amerykanów na co dzień przebywa Święty. Jego adres to:

101 St Nicholas Dr, North Pole,
AK 99705,
Stany Zjednoczone

Dom Świętego Mikołaja powstał w 1952 roku i pierwotnie był po prostu sklepem znajdującym się na odludziu, w którym sprzedawano rzeczy pierwszej potrzeby, a później świąteczne ozdoby. 20 lat po jego otwarciu zmieniono bieg jednej z głównych dróg na Alasce. W miejscowości zaczęło pojawiać się wielu turystów, którzy słysząc nazwę „Santa Claus House”, zaczęli tłumnie wpadać, do domu Świętego Mikołaja. Właściciele uznali więc, że warto przerobić sklep na siedzibę Mikołaja w Biegunie Północnymi. Od tego czasu można tam spotkać ubranego na czerwono gospodarza i jego małżonkę oraz ciekawskie renifery.  Nie jest to co prawda cała wioska Mikołaja, ale bardzo strategiczny punkt na mapie turystycznej tamtego regionu.

Czy amerykańska wioska Mikołaja znajduje się gdzie indziej niż warsztat?

Warto jednak wspomnieć, że większość Amerykanów twierdzi, iż na Alasce znajduje się wyłącznie dom Świętego Mikołaja. Jego warsztat natomiast jest w Nowym Jorku. Jego praca odbywa się więc pod adresem:

Home of Santa’s Workshop
PO Box 1768
North Pole,
NY 12997, USA

wioska Świętego Mikołaja w Ameryce North Pole

Pomysł stworzenia warsztatu Mikołaja pod tym adresem powstał z inicjatywy Juliana Reissa, nowojorskiego biznesmena. Stworzył go on dla swojej córki w 1949 r. Dziś funkcjonuje jako park rozrywki. Mimo że w stanie Vermont, gdzie leży warsztat pogoda jest zmienna, w krainie Mikołaja zawsze jest mnóstwo śniegu. 

Czy wioska Świętego Mikołaja jest na Grenlandii?

Istnieje także trzecia teoria dotycząca tego, gdzie leży wioska Świętego Mikołaja, a właściwie jego dom. Otóż np. Duńczycy i Grenlandczycy, uważają, że pochodzi on z Grenlandii.  Nieopodal wioski Uummannaq stoi niewielki domek Mikołaja, jednak nie jest to zbyt oblegane turystycznie miejsce. To niewielka chatka, niewzbudzająca ogromnego zachwytu. Znacznie więcej osób przybywa do biura grenlandzkiego Mikołaja, mieszczącego się w mieście Nuuk, w stolicy wyspy. Podobno Święty czasem tam bywa, ale trudno go złapać, gdyż często oddaje się swojej pasji – łowieniu ryb. 

wioska i biuro swietego mikolaja na Grenlandii

 

Wioska Mikołaja w Polsce

Myślisz, że to już koniec? Absolutnie nie! W Polsce również istnieje wioska Świętego Mikołaja! I to nie jedna! Zaskoczony? 

Wioska Mikołaja w Bałtowie

wioska Świętego Mikołaja w Bałtowie

zdjęcie źródło www.szwajcariabaltowska.pl

W Bałtowie, położonym w województwie świętokrzyskim, stworzono właśnie takie miejsce! W polskiej wiosce Mikołaja można zdobyć historyczną wiedzę o uroczym dziadku, a także dowiedzieć się, czym różni się jego obecny wizerunek, od tego, który przedstawiany był kiedyś. To miejsce, które w całości poświęcone jest nie tylko historii Świętego, ale także wartościom, jakie przekazuje. Na miejscu przewidziano też różne atrakcje, np. zawody sportowe, lodowisko z naturalnym lodem i oczywiście spotkanie z Mikołajem!

Wioska Świętego Mikołaja w Kołacinku

Jeśli chodzi o nasz kraj, to kraina Świętego Mikołaja znajduje się także w Kołacinku. Można tam porozmawiać osobiście ze Świętym, wykonać pamiątkowe zdjęcie i wziąć udział w organizowanych zabawach. Kluczem programu jest otrzymanie certyfikatu poszukiwacza magicznej gwiazdki. Ciekawostką jest, że w chacie obok mieszka… Dziadek Mróz ze swoją wnuczką Śnieżynką, który jest odpowiednikiem Mikołaja na wschodzie!

Przystanek świętego Mikołaja

Jeśli wybierasz się do Gdańska, koniecznie zatrzymaj się w Drzewinie. Nie jest to co prawda cała wioska Świętego Mikołaja, ale miejsce, w którym można porozmawiać z Mikołajem, wysłuchać jego opowieści i zostawić mu list z prośbami. Oprócz tego można wybrać się do szkoły Elfów, pójść na Mikołajkowy Plac Zabaw i odwiedzić żywą szopkę.

wioska Świętego Mikołaja w Polsce

w Polsce również możesz odwiedzić Świętego Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja w Mazurolandii.

W Mazurolandii stworzona została wioska Mikołaja, w której wszyscy spędzą wspaniały czas niezależnie od wieku! Na miejscu można zwiedzić chatkę Świętego, Polanę Legend i Baśni, a także zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem i napisać list z marzeniami. Co ważne można także zniszczyć wszystkie złe uczynki w specjalnej niszczarce. Dzieci mogą także wziąć udział w warsztatach w pracowni Elfów i wykonać piękne kartki lub ozdoby świąteczne.   

Czy wioskę Świętego Mikołaja zamieszkuje ktoś jeszcze?

Niezależnie od wierzeń i od tego, czy wioska Mikołaja jest na Alasce, w Laponii czy w Polsce, Świętemu zawsze towarzyszą mu te same osoby. Mieszkają z nim wierne Elfy, odpowiedzialne za opiekę nad wioską i produkcję prezentów, a także nieodłączni przyjaciele Mikołaja, czyli renifery. Oprócz nich w wiosce Świętego Mikołaja jest także jego żona,  Pani Mikołajowa, która dba o Elfy i o samego Świętego, aby nigdy nie zabrakło im pysznych ciasteczek i świeżego mleka. Warto jednak pamiętać, że we wszystkich miejscach uznawanych za miejsce stacjonowania Świętego trudno o samotność, gdyż zwykle przewija się tam mnóstwo turystów, którzy chcą osobiście zamienić z nim choćby kilka słów.

 

 

Post a Comment

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on